Vajina ameliyatı kaç yaşında yapılmalı?

Vajina ameliyatı kaç yaşında yapılmalı?

Vajina ameliyatları için hastanın durumunu daha iyi anlayabildiği yaşları beklemek gerekiyor.

Uzmanlar, bu yaşların 17-21 arasında olması gerektiğini söylüyor. Prof. Dr. Ateş Karateke, vajina yokluğunun tedavisi hakkında bilgi verdi: “Tanı sonrası acilen tedavi yapılması gereken çoğu tıbbi durumun aksine vajinal agenezi olgularına hemen müdahale edilmez. Vajina ameliyatı kaç yaşında yapılmalı?Hastanın kendini tedaviye hazır hissetmesini beklemek gerekir. Hasta karar verdiğinde tedavi seçenekleri sunulur ve bu sürece aktif olarak katılması sağlanır. Birçok hasta ve aile, tedavi için ergenlik dönemini beklemeyi seçer.

Özel aletler kullanılıyor

Hastaların cinsel hayatlarını sürdürebilmeleri için normal uzunlukta bir vajina oluşturulmalı. Kısa ve dar vajina, bazı aletlerle genişletilebilir. Bu aletler, günde iki defa 15-20 dakika uygulanır ve tedavi yaklaşık olarak 2-18 ay sürer.

Vajinanın tamamının olmadığı durumlardaysa cerrahi tedavi gündeme gelir. Cerrahinin amacı; doğru eksene ve yeterli uzunluğa sahip, cinsel birleşmeye izin veren bir vajinal kanal yaratmak. Bunun için, hastanın durumu daha iyi anlayabildiği yaşları beklemek doğru olur. 17-21 yaş arası idealdir. Cerrahi tedavide hangi yöntemin kullanılacağı, operasyonu gerçekleştiren cerrahın deneyimine bağlı olarak değişebilir.

Sigmoid kolon vajinoplasti

Tekrar gerektirmeyen ve başarı oranı en yüksek cerrahi yöntem olarak bağırsağın kullanıldığı sigmoid kolon vajinoplasti tekniği öne çıkar. Yeni bir vajina oluşturulması için deri greftleri ve bağırsak gibi çeşitli dokular kullanılır. Derinin kullanıldığı operasyonları takiben uzun bir süre vajina genişleticilerin kullanılması da gerekir. Bu genişleticiler kullanılmadığı takdirde vajina zaman içinde büzüşür ve kapanır. Bağırsaklar, yapısı gereği vajinaya en çok benzeyen dokulardır.

Hastalar iki günde ayağa kalkıyorVajina ameliyatı kaç yaşında yapılmalı?Vajina ameliyatı kaç yaşında yapılmalı?

Bu operasyonda hastanın kalın bağırsağının 15 cm.’lik bir kısmı vajina yapımı için kullanılır. Uzun bir boruyu andıran kalın bağırsağın bir bölümü kesilir ve kalan bağırsak uçları birleştirilerek organa zarar verilmez. Hastanın kendi dokusu kullanıldığı için organ nakillerinde görülen doku uyuşmazlığı veya reddi de gerçekleşmez. Ameliyat sonrası sindirim sistemi sorununa rastlanmaz. Çünkü kalın bağırsağın toplam uzunluğu yaklaşık 150 cm. ve kullanılan kısımsa sadece yüzde 10. Kalan bağırsak uzunluğu, normal sindirimi idame ettirmek için yeterli olur. Ameliyat sonrası hastanın ayağa kalması 2-3 gün ve normal hayatına dönmesi 10 gün kadar sürer. Ameliyattan yaklaşık 5-6 hafta sonra çiftler rahatlıkla ilişkiye girebilir.

Kapanma korkusu yok

Derinin kullanıldığı yöntemlerde çiftler ilişkiye girmediklerinde vajina kapanır. Bağırsağın kullanıldığı yöntemde, vajina ömür boyu açık kalır ve hasta kapanma korkusuyla yaşamak zorunda kalmaz. Aynı zamanda, sadece kadın için değil, partneri için de tatmin edici sonuçlar elde edilir. Bu operasyonlarda hasta memnuniyetini sağlayan en önemli faktör, sorunun başka cerrahi işlemlere gerek kalmadan çözülmesi.

Cinsel birleşmenin partnerler tarafından normalinden farklı olmaması ve hastanın uzun süre ilişki yaşamadığı ayrılık, boşanma gibi dönemlerde vajinanın kapanmaması bağırsaktan yapılan vajina operasyonunun en önemli avantajı.”

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 131 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,535 saniyede oluşturuldu.