Vajinal kuruluk neden olur?

Vajinal kuruluk neden olur?

Zevkli ve sağlıklı cinsel ilişki için vajinal ıslaklığın yeterli seviyede olması gerekir. Ancak, bazı kadınlarda vajinal kuruluk sorunu vardır ve bu cinsel hayatı olumsuz yönde etkiler.

Vajinal kuruluk neden olur?Kadın sağlığında önemli yer tutan bu konu hakkında merak edilenleri,

Vajinal ıslaklığı sağlayan, bartholin ve skene bezleridir. Uyarılmayla birlikte şeffaf, kaygan ve kıvamlı bir sıvı salgılanmasını sağlar. Sağ ve solda bulunan bartholin bezlerinin çalışma sıklığı vajinal ıslaklığın miktarını belirler. Bazı kadınlarda aktif çalışan bu bez, hemen ıslanmayı sağlarken bazı kadınlarda pasif durumda kalıp vajinal kuruluğa ve ağrılı cinsel ilişkiye sebep olur. Bartholin absesi ve bartholin kisti oluşması durumda, vajinada ıslaklık salgısı engellenir. Bu tür bir hastalığın teşhis ve tedavisi için mutlaka jinekolog hekime danışmak gerekir.Vajinal kuruluk neden olur?

Vajinada ıslaklığı belirleyen bir diğer bez ise, skene bezleridir. Konum olarak, idrar kanalı çıkışında ve vajinanın dış kısmında idrar kanalı çevresinde yerleşmiş olan bezlerdir. Skene bezleri vajinanın üst kısmında idrar kanalı tarafında yoğunlaşmış bezlerdir ve kadınlarda “G noktası” adı verilen erojen bölgeyi de oluşturan kısımdır.

Fiziksel ve psikolojik nedenlerle bu bezler aktif hale gelmeyebilir ve vajinal kuruluk ortaya çıkar. Bilimsel verilere göre vajinal kuruluğa neden olan etkenleri şöyle sıralayabiliriz:Vajinal kuruluk neden olur?

Ön sevişmenin kısa sürmesi
Depresyon, stres, kaygı
Eşe karşı isteğin azalması
Cinsel ilişkiden utanmak
Hormonal değerlerin azalması
Süt hormonunun artışı
Birlikte olunan erkeği istememek
Adet döneminin evreleri
Menopoz
Tampon kullanımı
Doğum sonrası dönem
Emzirme dönemi
Cinsel isteksizlik
Cinsel ilişkiden korkmak
Hamilelik
Vajinal duş
Prezervatif kullanımı
Çeşitli ilaçlar

Vajinal kuruluk nasıl tedavi edilir?Vajinal kuruluk neden olur?

Vajinal kuruluk tedavisinde soruna yönelik çözümler uygulanmaktadır. Kayganlaştırıcı ürünler kullanmak, çoğu zaman vajinal kuruluğu gidermekte ve cinsellikten zevk almayı sağlamaktadır. Ancak, fiziksel veya psikolojik sorunlara bağlı vajinal kuruluk varsa, size bu konuda ancak tıp yardımcı olacaktır.

Örneğin, eşe karşı cinsel isteksizlik varsa, bu konuda aile terapisi alıp ilişkiyi düzeltmek en doğrusu olacaktır. Eğer, emzirme dönemine bağlı vajinal kuruluk varsa, kandaki süt hormonunu azaltacak ilaç tedavisi uygulanabilir. Menopoz dönemine bağlı sorun yaşanıyorsa, hormon tedavisi uygulanabilir. Vajinal kuruluğun bitkisel tedavisi kulağa ne kadar kolay gelse de, bu ciddi bir sağlık problemidir ve mutlaka tıp hekimleri tarafından çözülmelidir.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 167 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,343 saniyede oluşturuldu.