Vücudunuz gençleşsin…

Tıpkı yüzünüz gibi vücudunuz da genç görünsün istiyorsunuz değil mi?

Karın sarkması nedir?
Op. Dr. Nuri Battal: Genellikle kadınlarda olmakla birlikte erkeklerde de aşırı kilo alma sonucunda karın derisi ve kaslarında oluşan deformasyona bağlı olarak sarkma ve gevşeme olur. Kadınlarda en önemli etken hamilelikler ve aşırı kilo alımıdır. Karın ön duvarını yapan ve iç organları içeride tutarak karnın düz görünmesini sağlayan kasların arasında bulunan dokuların yırtılması ile kaslar birbirinden ayrılır. İçeriden organların itmesi ile karın dışarı fırlak ve sarkık görünür. Hasta kilo alırsa, yağlanma olursa, deri sarkması, çatlaklar ve iç organların da sarkmasıyla bu hanımlarda büyük bir göbek oluşur.
Bu ameliyat ne zaman yapılmalı?

Op. Dr. Nuri Battal: Doğumlar bittiği zaman. Bazı kadınlar sürekli spor yapıyor, sarkma az oluyor, ameliyata gerek olmuyor. Ama onlar da bile doğumda açılan kısım kapanmıyor. 45-55 yaşından önce bu ameliyatı olanlar yaşlılıkta rahat eder.

Karın germe ameliyatı neden yapılmalı?
Op. Dr. Nuri Battal: Abdonomiplasty yani karın germe ameliyatı daha çok hamilelik sonucu oluşan çatlaklar ve sarkmalardan kurtulmak isteyenlere yapılır. Karın derisini gevşemesi ve karından yağların oluşması nedeni katılımsal olabilir. Ancak önemli ölçüde kilo kaybı da karın derisinin sarkmasına yol açar. Ayrıca bu ameliyatta hamilelik sonunda karnın genişleyen ön duvarı daraltılır. Gevşeyip araları açılmış karın kaslarını sıkılaştırılır, sarkan karın kaslarının derisinin fazlası yağlarla birlikte alınır. Karındaki gevşeme çok hafiften ileri derecelere varabilir.
Ameliyat herkese uygun mu?
Op. Dr. Nuri Battal: Hayır, herkese yapmıyoruz. Aşırı şişmanlara uygulamıyoruz. Yani zayıflama ameliyatı değil. Onların belli bir kiloya inmesini istiyoruz. Unutmamak lazım, bu vücudu şekillendiren bir ameliyat. Bel inceliyor, karın şekilleniyor, kadını genç kızlığındaki anatomik yapısına döndürüyoruz.

İz kalıyor mu?
Op. Dr. Nuri Battal: Evet, çamaşırın içinde ince bir iz kalıyor, zamanla silikleşiyor. Hastalar buna pek aldırmıyor. Ameliyatta dikişleri içeriden yapıyoruz. Yapıştırma ile kapatıyoruz
Ameliyat sonrası nelere dikkat etmek gerekiyor?

Op. Dr. Nuri Battal: Ameliyatın ertesi günü kan dolaşımını sağlamak için hasta yürütülür. Ayakta dik olarak duramazsa bile ilk haftaları oturarak ya da yatarak geçirmemeli. Uzanmak, öne eğilmek gibi hareketlerden kaçınmalı. Çünkü bu hareketler karın kaslarını zorlayıp şişlikleri artırabilir, kanamaya neden olabilir. Drenler ameliyattan sonraki günlerde çıkarılır. İlk haftalarda görülen şişlik ve morluklar normaldir, zamanla azalır. Ancak şişliklerin tümüyle geçmesi ve ameliyatın sonucunu görebilmek için 1-2 ay gerekir. Ameliyattan 1 hafta sonra hasta işine dönebilir. Liposuction yapılmışsa 3-4 hafta kadar korse giymek şarttır. Normal yürüyüş tavsiye edilir. Göbek dışında alınacak dikiş yoktur. Yara, doku yapıştırma yöntemi ile kapatılır ki bu daha az iz kalmasına neden olur. Bu ameliyatla birlikte sağlığı ve vücut yapısı uygun olan hastalarda meme ameliyatı veya başka ameliyatlar kombine olarak yapılabilir.

KİMLER KARIN GERME AMELİYATI OLABİLİR?
– Karın deriniz iyice gevşemiş ve öne doğru sarkmışsa
– Karnınız öne fırlamışsa ve vücudunuza oranla büyümüşse.
– Karın kaslarınız gevşeyip araları açılmışsa.
– Karnınızdaki dokularının hacmi genişlemişse karın ameliyatı için iyi bir aday olabilirsiniz.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,524 saniyede oluşturuldu.