Vücut dilinizi doğru kullanın…

İnsanların cinsel ilişkiden beklentileri; temas, cinsellik, bağlılık ve sonucunda da yeni bir birey dünyaya getirmektedir. Çiftler aralarındaki mutluluğun devamı için zamanla birbirlerinin isteklerini yerine getirmeye çalışarak farklılaşırlar, çünkü bedensel beklentilerinin tatmin edici bir boyutta olması önemlidir.
Psikolog Nazan Ülkü: “Uzmanların görüşleri ve araştırmalar, sağlıklı bir beden ya da ruh için doyumlu bir cinselliğin olması gerektiğini ortaya çıkarmıştır. Kısacası, iyi gitmeyen bir cinsel yaşam kişide depresyon, kaygı bozuklukları gibi çeşitli ruhsal sorunlara yol açarak, sosyal hayatını etkiler. Doyumlu bir cinsellik, kişiyi gerek fiziksel, gerekse ruhsal açıdan daha sağlıklı kılar.” diyor.

Sağlıklı bir cinsel yaşam

Cinsellikle ilgili bilgilerinizin azlığı ya da tabularınız, eşinizle olan iletişiminizde sorunları ve fiziksel bir takım rahatsızlıklarınızı doğurur.

Sağlıklı bir cinselliğin en güzel tanımı; cinselliği paylaşan iki tarafın da seks hayatlarından tatmin olmasıdır. Cinsel anlamda eşinizle mutlu olmanız için; cinsellikle ilgili sağlıklı kaynaklardan bilgi edinmeli, seksle ilgili içselleştirdiğiniz mit, klişe ve tabularınızı fark etmelisiniz. Aynı zamanda her konuda olduğu gibi cinsellikle ilgili sorunlarınızı da konuşmalısınız ve çözüm aramaktan çekinmemelisiniz. Çözemediğiniz sorunlarınız için de mutlaka bir uzmana başvurmalısınız.

Daha sağlıklı bir cinsel hayat için yapmanız gerekenler

Kendi bedeninizi ve eşinizin bedenini tanıyın: Cinsel fonksiyon bozuklukları ile ilgilenen uzmanlar, cinsel haz almayı bilmeyen kişilerin, karşısındakine de keyif veremeyeceğini belirtmektedirler. Karşılıklı erojen bölgelerinizi keşfetmeniz, dokunmanız, masaj yapmanız, hazza açık olmanız, sağlıklı ve doyurucu bir cinsellik için olması gereken koşullardır.

Ön sevişmeye zaman ayırın: Daha uzun süreli ve keyifli bir cinsel yaşam için, ön sevişme çok önemlidir. Bu nedenle, ön sevişmeye yeteri kadar zaman ayırın. Böylece sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşama sahip olursunuz.

Birlikte zaman geçirin: Eşinizle birlikte daha çok vakit geçirmeniz, yalnızca negatif değil pozitif geri bildirimler vermeniz önemlidir. Birlikte iyi yönlerinizi konuşabilir, evinizdeki bir takım işleri paylaşabilirsiniz ya da dışarıda daha sık baş başa vakit geçirmeye çalışabilirsiniz.

İletişiminizi asla kesmeyin: Eşinizle birbirlerinizi incitmemek veya utandırmamak için ifade etmediğiniz duygularınız, birbirlerinizden zevk almanızı zorlaştırabilir. Unutmayın, sağlıklı bir cinsel yaşam için en iyi ilaç, daha iyi bir iletişimdir.

Keşfedin: Eşinizle cinselliğinizle ilgili fikirleri paylaşmalısınız. Neleri romantik bulup, neleri itici bulduğunuzu ya da yanlış inanışlarınızı paylaşarak görebilirsiniz. Bu şekilde birbirinizi daha da mutlu etmeyi öğrenirsiniz.

Kendinize güvenin: Cinsel anlamda kendinize güvensiz olmanızın ardında bir patoloji yoksa kendi cinsel dünyanızı iyi tanımamanız, cinsel fantezilerinizin ve arzularınızı farkına varamayışınız yatar. Kısaca, cinsel anlamda kendinize güvenmelisiniz.

Eğlenin: Çiftler arasında yaşanan en özel ve en heyecan verici deneyimlerden birisi olan cinsellik, aynı zamanda her iki cins için de keyif verici bir aktivitedir. Tadını çıkarın.

Vücut diliniz sizi ele veriyor

Kadın hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Melih Gündüz: “Beden dili, aynı “anadil” gibi kendiliğinden öğrenilen bir şeydir. Zamanla kendinizi hareketler ve mimikler ile ifade etmeyi öğrenirsiniz. Nasıl komik bir şeye güldüğünüzde anlaşılıyorsa, üzgün, mutsuz ve acı içinde olduğunuzda da dökülen gözyaşlarınız sizi kolaylıkla ele verir.” diyor.

Yatakta yaptıklarınız ne anlama geliyor?

Öpüşmek: Sürekli öpülüyorsanız, bilin ki size karşı duyulan şey, sevgi ve tutkudur. Yumuşak öpücükler kibarlık ve nezaketin gösterisiyken, tutkulu öpücükler serüvenin başlayacağını gösterir. Bu durumda eşinize sakince değil hızla eşlik etmeniz, hikayede başrole ortak olmanız anlamına gelir.

Yüzüstü uyumak: Seksologlara göre yüzüstü uyumak enerji ve tutkunun tanımıdır. Aynı zamanda kontrolü ele geçirme peşinde olan eşinizin halidir.

Klasik (Misyoner pozisyonu): Sözlük anlamı neyse odur. Yani, üzerinden çok zaman geçtiği halde değerini yitirmeyen, türünde örnek olarak görülendir. Eğer kuralları seviyorsanız ve sadık birisini arıyorsanız bu pozisyon tam size göre.

Kadının üstte olması: Yine araştırmalara göre, erkeklerin yarısından fazlasının bu pozisyonu tercih etmesinin sebebinin, kadının ilişkiden daha çok zevk almasını sağlaması olduğunu söylüyor. Başka bir açıdan bakarsak, eşinizin size duyduğu ilginin, anlayış ve önceliğin gösterisi oluyor.

Göz teması: Normal hayatımızda gözlerinize bakmadan sizinle konuşan birisi için ne düşünüyorsanız, yatakta da eşinize bakmazsanız o aynısını hissedecektir. Bu durumu siz hissediyorsanız, bir düşünün bakalım eşiniz artık gözlerinize bakmıyorsa, ne yaptınız da durum bu hale geldi?

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 132 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0.423 saniyede oluşturuldu.