Yalan söyledikçe ustalaşıyoruz!

Beyinlerimiz normal çalışma biçimleri açısından doğruyu söylemekte daha usta, ancak sürekli olarak yalan söylediğimizde bu eğilimi kırıyor ve yalanı daha kolay hale getirebiliyoruz.
Sinirlerin görüntülenmesi sayesinde yapılan incelemelerde yalan söylerken beynimizin daha fazla çalıştığı kaydedildi. Çünkü yalan söylemek daha fazla beceri isteyen bir olgu olarak görülüyor. Ayrıca yalan söylerken çok daha fazla zaman harcıyoruz.
Belçika’dan Ghent Üniversitesi araştırma ekibi beynin “ dominant doğru eğilimi”nin değiştirilebileceğini öne sürüyor.

İşte araştırmanın detaylari.

Doğru mu yanlış mı?

Araştırma kapsamında 3 grup öğrenci incelendi. Önce hepsine günlük aktiviteleri hakkında bir rapor yazmaları söylendi. Her bir öğrenci soruları cevapladıktan sonra doğru mu yoksa yalan mı söyledikleri soruldu.

Bir gruba sürekli doğruyu söylemeleri, diğerine yalan söylemeleri ve son gruba da doğru ve yanlış oranının eşit olması söylendi.
Araştırmacılar sürekli yalan söyleyenlerin giderek ustalaştıklarını ve doğru ile yalan söyleme arasındaki farklılığın zamanla kaybolduğunu gördüler.

Pratik iyi geliyor
” Patolojik yalancılar gibi hayatlarında sürekli yalan söyleyen kişiler gün geçtikçe bu işte daha da ustalaşıyor,” diyen Hollandalı bilim adamların, bu kişilere karşı yalan makinelerinin yetersiz kalabileceğiniz de kaydediyor.

Sürekli yalan söylemeye alışmış kişilerin beyni de o yönde çalışmaya alışkın olduğu için, herhangi bir suç nedeniyle itiraf evresinde yalan makinesine bağlanmış kimselerin sonuçlarının çok da güvenilir olamayacağı savunuluyor.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,483 saniyede oluşturuldu.