Yaşamımız mesleğimize bağlı…

1990’larda ölen 40 binden fazla kişinin yaşam ve ölümleriyle ilgili verilerin değerlendirildiği araştırmaya göre mesleki seçimler hayati rol oynuyor. İstatistiki bilgilere göre en fazla iş kazaları trafikte gerçekleşiyor.

İNGİLTERE’nin Southampton Üniversitesi’nden Prof. David Coggon’un öncülüğünde yapılan bir araştırmaya göre kişinin ölüm nedeni ile mesleği arasında yakın bir ilişki var. Sonuçları İngiliz Independent Gazetesi’nde yayımlanan araştırmaya göre, marangoz, elektrikçi, su ya da gaz tesisatçıların, asbestozla bağlantılı bir hastalıktan ölme olasılığı ortalamanın üzerinde bulunuyor.
Barda çalışan alkolden
Kömür madeninde çalışan bir işçinin pnömokonyozdan ölme olasılığı çok yüksekken, kömür dışındaki bir madende veya taş ocağında çalışan bir işçinin de slikozdan yaşamını yitirme olasılığı da fazla.
Araştırmada, alkollü mekanlarda çalışanların alkolden ölme ve erkek kuaförlerin AIDS’ten ölme olasılıklarının diğer insanlara nazaran daha yüksek olduğu belirlendi. AIDS’ten ölme oranının ortalamanın üzerinde olduğu diğer meslek grupları arasında terzilik, modacılık, hemşirelik, gazetecilik, edebiyat ve sanat alanlarının yer aldığı kaydedildi.
Eğer barda ya da inşaat sektöründe çalışıyorsanız, cinayete kurban gitme olasılığınızın yüksek olduğu görülürken, istitatistiki olarak, herhangi birinin hayatını kazanmak için yapacağı en tehlikeli şeyin araba kullanmak olduğu bildirildi.
Araştırmanın kapsadığı süre içinde, yaklaşık olarak her yıl 130 erkek ve 5 kadının iş kazalarında yaşamını yitirdiği, bunların 50’sinden fazlasının trafik kazasında öldüğü belirtildi.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 164 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,503 saniyede oluşturuldu.