Yaşınıza Göre Cilt Bakımı Önerileri…

Yaşınıza Göre Cilt Bakımı Önerileri…

Her yaşta ve her mevsimde cildimiz farklı bir bakıma ihtiyaç duymaktadır. İşte uzmanlardan altın değerinde tavsiyeler…
Sonbahar mevsimi ve havaların değişimi ile birlikte kadınlar bakımlarına gösterdikleri özeni maximum seviyeye taşıyor Era Estetik ve Güzellik Merkezi’nden plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanı Yaşınıza Göre Cilt Bakımı Önerileri...Dr. Güniz Eker Uluçay her yaştan kadının dikkat etmesi gereken cilt bakımı ile ilgili tavsiyelerini sizler için yazdı.

Deri vücudumuzu kaplayan, özellikle yapısında olan elastin ve kollajenden dolayı son derece dirençli bir organdır. Ancak bu cildimizi göz ardı etmemize neden olmamalı. Uykusuzluk, stres, sigara, alkol, hava kirliliği gibi cildimizi hırpalayan pek çok etken genç yaşta gözeneklerimizi tıkamaya, cildimizin nemini yitirmesine, kuruması ve zamanından önce kırışmasına neden oluyor. Periyodik olarak yapılan yüz ve cilt bakımı ile sağlığımızı koruyabilir enfeksiyonlara karşı savaşabilir ve bütün bunların sonucu olarak cildimizin yaşlanmasını geciktirebiliriz.
Cilt bakımına 20li yaşlarda başlamak gerektiğinin altını çizen Güniz Eker Uluçay her yaşın uygulaması gereken bakım yöntemlerinin farklı olduğunu söylüyor.

20’li yaşlar

Cildimizin en güçlü olduğu dönemlerdir. Cildimizin genç olmasının tek sorunu ise burun ve alın bölgesinin sivilce oluşumuna müsait olmasıdır çünkü hormonlar henüz düzene girmemiştir. Bu yaşlarda en sık yapılan hatalar cildi kurutmaya çalışarak sivilce oluşumunu engellemektir. Cildin tüm yağını alacak ürünler kullanmak doğru değildir.

Genç ciltte leke oluşumuna sebep olmayacak ve cildin gözeneklerini tıkamayacak hafif ürünler tercih edilmeli cilt sabah akşam temizlenmelidir. Cildinizi iyice durulayıp kuruladıktan sonra alkolsüz bir tonik uygulanabilir. Tonik, gözeneklerinizi sıkılaştırır, cildinizin PH dengesini düzenler ve temizleyici ürünün artıklarını alır.

30’lu yaşlar

Bu yaşlarda göz çevresindeki kırışıklıklar belirginleşmeye başlar. Göz çevresindeki derimiz ince olduğundan bu bölge için özel olarak hazırlanan kremleri tercih etmelisiniz. Göz çevresi için salatalık dilimleri ile gözü dinlendirmek ve çayla kompres yapmak kolaylıkla uygulayabileceğiniz günlük yöntemlerden. Kaş arası ve göz çevresi kırışıklıkları için botoks desteği almanızın tam zamanı. Uygun dozlarda yapılan botoks ile yorgun bir cilt görünümünden kurtulabilirsiniz.

40’lı yaşlar

Önceki yıllarda cildimizin maruz kaldığı güneşin etkileri bu yaşlarda belirginleşmeye başlar. Vitamin açısından zengin ürünleri tercih etmek ve nem maskeleri ile cildi canlı tutmak gerekmektedir çünkü nemini kaybeden cilt çizgilerin artmasına neden olur. Derinleşen ağız çevresi gülme çizgileriniz azaltmak ancak dolgu uygulamaları ile mümkün olabilir.

50-60’lı yaşlar

bu yaşlarda cildin kendini yenilemesi azalır 50 ve üstü yaşlarda kadınlar için cildin kaybettiklerini telafi edecek bakım yöntemleri benimsenmeli. Yeşil çay oldukça güçlü bir cilt antiosidanıdır. Yeşil çay içeren cilt bakım ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Cildin daha sağlıklı ve genç görünmesi için, cilt üzerindeki kabarıklıklar giderilmeli (dermabrazyon, peeling, lazer), çöküntüler giderilmeli (dolgu enjeksiyonları), mimik kaslarının kasılmaları engellenmeli ya da minimuma indirilmelidir (botox). Bu nedenle bu yöntemler çoğu kez kombine edilerek kullanılmaktadır.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 131 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,481 saniyede oluşturuldu.