Yaza hazırlanmanız için 10 altın öneri….

Yaza hazırlanmanız için 10 altın öneri….

Yaz geliyor… Baharın son günlerinde güneş iyice etkisini göstermeye başladı. Kış boyunca kıyafetlerimizin altına saklanan fazla kilolardan kurtulmak için henüz geç değil.

Herbalife Türkiye Danışman Diyetisyeni Canan Aksoy, yaza hazır olmak ve daha sağlıklı bir görüntüye kavuşmak isteyenler için şu tavsiyelerde bulunuyor:

İçeceklerden gelen kalorilere dikkat edin: Yaza hazırlanmanız için 10 altın öneri....‘Çayıma sadece 1 tane küp şeker atıyorum’ diye düşünmeyin. Günde 4 tane küp şeker tüketiyorsanız yaklaşık 60 kalori alıyorsunuz demektir. Krema, yağla neredeyse eşit enerji taşır, bu nedenle kremalı kahvelerden kaçının. Ayrıca kahvelerin içine konan şurupların da şeker içerdiğini unutmayın. Meyve suları yüksek enerji içerirler ve glisemik indeksleri de yüksektir. Bu durumda ne içeceğiz sorusunun en doğru cevabı her zaman sudur. Sıcak veya soğuk bitki çayları ve tansiyon probleminiz yoksa maden suyu da önerilen içeceklerdir.

Kahvaltı ve ikindi öğününe dikkat: Yaza hazırlanmanız için 10 altın öneri....Kahvaltı metabolizmanın çalışmaya başlamasını sağlayan öğündür. Uyandıktan sonra en kısa zamanda kahvaltı yapmanız önemlidir. Kahvaltı için vaktiniz yoksa öğün yerine geçen shakeler alternatifiniz olabilir. İkindi öğününde doğru beslenmek ise, akşam yemeğinde porsiyonlarınızı rahatça kontrol etmenizi sağlar ve yemekten sonra atıştırma yapmanızı önler.

Yağdan ve tuzdan kaçının: Yaza hazırlanmanız için 10 altın öneri....1 gram yağ yaklaşık 9 kaloridir. Yemeklerinizi mümkün olduğunca az yağla pişirin ve kızartmalardan kaçının. Salatanıza koyduğunuz zeytinyağını mutlaka ölçerek koyun. Dışarda yemek yediğinizde gerekenden çok daha fazla tuz aldığınızı unutmayın. Fazla tuz kilonuzu olduğundan yüksek gösterir. Tuzu vücuttan atmanın en kolay yolu da su içmektir. Günde 1,5 litre civarında su içmeye dikkat edin.

İkramlardan ve ısrarlardan kaçının:Yaza hazırlanmanız için 10 altın öneri.... Ofiste veya ziyaretlerinizde size ikram edilen her yemeği yemek zorunda değilsiniz. Özellikle ara öğünleriniz için ise ikramlardan uzak durun ve yanınızda sağlıklı ara öğün alternatifleri bulundurun. Örneğin protein barlar bu konuda size destek olabilecek lezzetli alternatiflerdir.

Öğünlerinizde salata ve çorbaya yer verin:Yaza hazırlanmanız için 10 altın öneri.... Yemek yemeye başlamamızdan yaklaşık 20 dakikadan sonra vücudumuz tokluk hissini algılamaya başlar. Bu sebeple yemeklerde çorba ve salata yemek yeme hızınızı düşürür ve midenizi doldurarak doygunluk hissi sağlar.

Yemeklerinizde yoğurt ve süt ürünlerine yer verin:Yaza hazırlanmanız için 10 altın öneri.... Süt ürünlerinin içinde bulunan kalsiyum yağa bağlanarak, yağın sindirilmeden atılmasını sağlar. Yağsız süt ürünleri doğal zayıflatıcılardır, ana ve ara öğünlerinizde yağsız süt-yoğurt-ayran-kefir gibi ürünlere yer verirseniz, bir miktar kalorinin vücudunuz tarafından kullanılmadan atılmasını sağlamış olursunuz.

Günde 5–7 porsiyon sebze-meyve ve salata tüketmeye özen gösterin:Yaza hazırlanmanız için 10 altın öneri.... Posa oranı yüksek bir diyetle sindirim sisteminiz daha rahat çalışacaktır. Sebzelerin enerjisi düşüktür ve salata doygunluk hissi sağlar; meyveler ise metabolizmamızın düzgün çalışması için gereken vitaminleri içerirler.

Kafein tüketiminize dikkat edin: Yaza hazırlanmanız için 10 altın öneri....Günlük güvenilir kafein alımı 300 mg/gün’dür. Bu miktarın üzerinde kafein almak kalp hastalıkları riskini etkileyeceği gibi, sinir sisteminizi de olumsuz etkiler ve dolaşım sistemini etkilediği için selülit problemlerine yol açar. Bir kupa çayda 60 mg, bir kupa kahvede 80 mg kafein bulunduğunu unutmayın. Günlük kafein alımınızı bu çerçevede düzenlemeniz, selülitlerinizin azalmasına da yardımcı olur.

Bugün zaten çok yedim, dikkat etsem de bu saatten sonra fark etmez demeyin:Yaza hazırlanmanız için 10 altın öneri.... Zararın neresinden dönerseniz kardır. Gereğinden fazla enerji aldığınızı düşünüyorsanız, aldığınız fazla kaloriyi yakmak yine sizin elinizde. Asansör yerine merdiven kullanabilir ve öğle tatilinizde yürüyebilirsiniz.

Mucize diyetlere inanmayın:Yaza hazırlanmanız için 10 altın öneri.... Yeterli ve dengeli beslenmek, enerjisi makul miktarda azaltılmış size uygun beslenme stratejinizi belirlemek ve uygulamak elinizde.

Vücuda her mevsim ve her zaman iyi bakılması gerektiğini belirten Canan Aksoy, kahvaltı, öğle ve akşam yemeği alternatiflerini de şöyle sıralıyor:

Kahvaltı alternatifleri:Yaza hazırlanmanız için 10 altın öneri....

1- Tam buğday ekmeği + az yağlı peynir+ mevsim yeşillikleri + yeşil çay

2- Çavdarlı ekmek + otlu omlet + beyaz çay

4- Yoğurt veya sütle hazırlanmış shakeler

5- Kepekli simit + lor peyniri + domates+çay

6- Yarım yufka içine az haşlanmış yağsız semizotu veya ıspanakla yağsız gözleme

7-Hindi füme + 7 tahıllı ekmek + mevsim yeşillikleri

Öğle ve akşam yemeği alternatifleriYaza hazırlanmanız için 10 altın öneri....

1. Yağsız ızgara edilmiş et, tavuk veya balık + salata + yağsız yoğurt/ayran/cacık

2. Nohut veya mercimekli mevsim salatası + ayran

3. Yağsız Menemen + ekmek + mevsim salatası

4. Az yağla pişmiş sebze yemeği + salata + yoğurt

5. Tam buğday ekmeği+ hindi füme veya yağsız ton balığıyla sandviç

6. Sebzeli et veya tavuk sote (yağsız) + salata +tam buğday ekmeği

7. Soğuk ayran çorbası + etli, tavuklu veya balıklı bir salata

8. Domatesli yağsız makarna + salata + yoğurt

9. Izgara veya haşlama sebzelerle yapılmış bir salata + ayran

10. Yoğurt veya sütle hazırlanmış meyve ilavesiyle tatlandırılmış shakeler

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 172 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,515 saniyede oluşturuldu.