Yazın Forma Girmenin 9 Püf Noktası…

Yazın Forma Girmenin 9 Püf Noktası…

Bütün kış kendinizi diyete başlamak ya da bir diyetisyene gitmek için motive edip dursanız da bir türlü olmadı mı? Paniğe kapılmayın. Acıbadem Bodrum Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Yazın Forma Girmenin 9 Püf Noktası...Ebru Piroğlu Durgut, zayıflamanın sadece kışa özel bir durum olmadığını, yazın da keyfinizi kaçırmadan zayıflayabileceğinizi söylüyor…

Diyet yapmanın, hayatınızı yasaklarla doldurmayı gerektirmediğini vurgulayan Diyetisyen Ebru Piroğlu Durgut “Günlük beslenmenizi, vazgeçemediklerinizi ve günlük hayatınızı diyetisyeninize anlattığınızda size özel ve uygulanabilir bir diyet listesine sahip olabilirsiniz. Böylece her şeyi belli ölçülerde yiyerek kolaylıkla yavaş ama geri dönüşü olmayan kilo kaybı sağlayabilirsiniz” diyor. Diyetisyen Ebru Piroğlu Durgut, kendini diyet yapmaya hazır hissetmeyen ama bu yazı kontrol altında geçirmek isteyenler için de küçük ama etkili ipuçları veriyor…

• Meyvenin yanında süt grubu tüketinYazın Forma Girmenin 9 Püf Noktası...

Lif ve vitamin alımınızı artırmak için, mevsiminde sebze ve meyve tüketin. Yaz meyveleri kalori açısından çok da masum değiller. Özellikle karpuz tüketiminizde dikkatli olun. 1 porsiyon meyve yerine 2 parmak kalınlığında yarım ay dilimi kesilmiş miktarda karpuz tüketebilirsiniz. Ancak kan şekerinin dengeli olması için karpuzun yanında 1 dilim peynir de yemelisiniz. Meyvelerin yanında tüketeceğiniz süt, yoğurt, ayran veya kefir kana karışma hızlarını azaltacağı gibi yağa dönüşmelerine de engel olacaktır.

• Yemeğinizi arkadaşınızla paylaşınYazın Forma Girmenin 9 Püf Noktası...

Yaz aylarında sosyalleşmeye, dışarıda sık sık yemek yemeye başlarız. Bu durumda kalori alımlarımız ister istemez artabilir. Bunun önüne geçebilmek için öncelikle porsiyon miktarlarını kısıtlayın. Porsiyon miktarını kısıtlamanın en güzel yolu, yemeğinizi bir arkadaşınızla paylaşmanız. Ortak sipariş verebilirsiniz ya da tabağınızın yarısını daha servis edildiği anda yanınızdaki kişi ile paylaşabilirsiniz.

• Bol su içinYazın Forma Girmenin 9 Püf Noktası...

Terleme ile artan sıvı ve mineral kaybının önlenmesi için yeterli sıvı alımı önemlidir. Ayrıca, yaşamın her döneminde yeterli sıvı alımı vücutta oluşan toksinlerin (zararlı öğeler) atılması, vücut fonksiyonlarının düzenli çalışmasında, metabolizma dengesinin sağlanmasında ve vücutta pek çok biyokimyasal reaksiyonun gerçekleşmesinde son derece önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle günde 10-12 bardak su içilmeli.

• Dondurmayı abartmayınYazın Forma Girmenin 9 Püf Noktası...

Dondurma yaz aylarının değişmez tatlısıdır. Ama masum değildir. Her gün olmamakla birlikte ara öğününüzdeki meyve ve süt grubu hakkınız yerine 2-3 top tüketebilirsiniz.

• Tuzlu ve yağlıdan uzak durunYazın Forma Girmenin 9 Püf Noktası...

Tuzlu, baharatlı, yağlı ve acı gıdalardan uzak durun. Çünkü midenizde olumsuz etki yaratabilme ihtimalinden dolayı sindirim problemlerine neden olabilir ve reflünüzü tetikleyebilir. Ayrıca baharatlı ve acı gıdalar sanılanın aksine zayıflamaya herhangi bir olumlu etki yaratmaz ve yağ yakmaz. Vücudunuzda yaratacağı tek avantaj, metabolizmanın kısa süreli hızlanması olabilir.

• Yoğurt tüketmeye özen gösterinYazın Forma Girmenin 9 Püf Noktası...

Yoğurttan vazgeçmeyin! Bir kase yoğurt sıcak havalarda vücut ısısını dengelemeye yardımcı olabileceği gibi, içine katacağınız taze maydanoz, dereotu, nane ile hem vitamin alımınızı artırmaya hem de doygunluk hissi sağlamaya yardımcıdır.

• Sporu ihmal etmeyinYazın Forma Girmenin 9 Püf Noktası...

Kaslar vücudun enerji santralları gibi çalışır. Ne kadar fazla kas grubunuz varsa o kadar enerjik olabilirsiniz çünkü vücudun aktif ve verimli çalışma kapasitesi artar. Önemli olan en zengin aletlere sahip bir merkezde çalışmak değil tüm kas gruplarını çalıştıracak, düzenli takip edeceğiniz spor dallarını seçmektir.

• Kahvaltıyı atlamayınYazın Forma Girmenin 9 Püf Noktası...

Yaz aylarında kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Kahvaltıda az yağlı peynirler, zeytin ve taze sebzeler bulunmalı, kafein içeren içecekler yerine de süt, meyve suyu, ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmelidir. Kendinize izin verdiğiniz günler şımaracağınız öğününüz brunch şeklinde kahvaltı öğününüz olsun.

• Anti-aging etkili zayıflama kürüYazın Forma Girmenin 9 Püf Noktası...

Yazın sıcağında sizi serinletecek sağlıklı bir karışımla aynı zamanda metabolizmanızı hızlandırabilir ve anti-aging etkisinden faydalanabilirsiniz. Bu hazırladığınız karışımdan her sabah aç karnına büyük bir bardak içebilirsiniz. Bunun için gerekli malzeme: 5 adet salatalık (kabuklu) / 10-15 yaprak ıspanak / 4 yaprak pazı / 2 adet kereviz sapı / 3 çiçek brokoli / 1 avuç dolusu semizotu / 1 limon / Yarım elma. Hazırlanışı: Tüm malzemeleri katı meyve sıkacağından geçirin. Ek olarak isterseniz biraz zencefil, himalaya tuzu, dörtte bir kırmızı pancar, her türlü kırmızı ve yeşil sebzeler ilave edebilirsiniz.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 130 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,621 saniyede oluşturuldu.