Yorgunluğun üstesinden nasıl gelinir?

Kendinizi sürekli bitkin ve halsiz mi hissediyorsunuz? Sebebi zannettiğiniz gibi sadece mevsimden olmayabilir. yorgunluk nedenleri, belirtileri ve üstesinden gelme yöntemleri

Malum, günler kısaldı, geceler uzadı. Dolayısıyla hepimizin enerjisi bu mevsimde biraz düştü. Ama hepimizin yorgunluğu bu karanlık havalardan kaynaklanmıyor. Bazılarımız stresten, bazılarımız kan şekeri dengesizliğinden, bazılarımız depresyondan ve daha pek çok nedenden dolayı yorgunuz.

Yorgunluk sebebi: Stres
Belirtileri: Öfke, asabiyet ve sinirlilik haliyle harmanlanmış yorgunluk hissi.
Nasıl üstesinden gelinir? Stresin insanın enerjisi ve konsantrasyon derecesi üzerindeki etkisi çok fazladır. Dolayısıyla üstesinden gelinmesi önemlidir. Sizin için stres kaynağı yaratan durumlardan kaçınmalısınız öncelikli olarak. Stresten kurtulmanın 8 yolu yazımız size bu konuda yol gösterecektir. Hala stresinizi atamıyorsanız uzmanlar, stresi azaltan ve enerjiyi artıran doğal ve bitkisel gıda desteklerini öneriyorlar. Tabii bitkisel de olsa herhangi bir gıda takviyesi almadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekiyor.
Yorgunluk sebebi: Fiziksel yorgunluk
Belirtileri: Kaslarda güçsüzlük, vücut azalarının ağırlaşması, unutkanlık, sabırsızlık ve asabiyet.
Nasıl üstesinden gelinir? Uzun ve yorucu bir gün geçirme, uzun saatler spor yapma ya da soğuk algınlığından dolayı yorgunluk hissediyorsanız, bu yorgunluğu atmak için en iyi ilaç, güzel bir gece uykusu ya da geceyi beklemeden yapacağınız kısa şekerlemelerdir. Uyku size kaybolan enerjinizi geri verecektir. Ama daha fazla enerjiye ihtiyacınız varsa uzmanlar Koenzim Q besin desteğini tavsiye ediyorlar. Ancak hatırlatmakta fayda var. Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, Koenzim Q enziminin birçok yiyecekte olduğunu söylüyor. En fazla da kırmızı ette, balık ve yumurtada rastlanıyor ona. Yağlı tohumlar, yeşil yapraklı yiyecekler ve meyvelerde de var. Bitkisel besinler içinde bu maddeyi en çok bulunduranlar portakal, çilek, karnabahar ve susam tohumu.
Yorgunluk sebebi: Demir eksikliği anemisi
Belirtileri: Yorgunluk, dayanıklılığın azalması, kısa bir egzersiz sonrası bile nefessiz kalma, tenin soluklaşması.
Nasıl üstesinden gelinir? Demir, oksijenin vücutta dolaşımını sağlayan ve enerji artışını destekleyen temel mineraldir. Beslenme uzmanları özellikle kadınlarda görülen demir eksikliği anemisi için kımızı et, fasulye, yeşil yapraklı sebzeler gibi demir açısından zengin gıdalarla beslenmeyi öneriyorlar.                                                                                                                                                                                                         Yorgunluk sebebi: Kan şekeri dengesizliği
Belirtileri: Uzun süreli yorgunluk, sinirli hissetme, zayıf hafıza ya da konsantrasyon güçlüğü ve ara sıra yaşanan baş ağrıları.
Nasıl üstesinden gelinir? Beslenmenize bir daha bakın. Kalori dolu bisküviler yiyorsanız kan şekeriniz yükselir, insülin artışı harekete geçer; bu da yağ hücreleri ve karaciğerinizde depolanan kan şekeri miktarının hızla azalmasına neden olur. Bunun üstesinden gelmek için her zaman et, balık, yumurta ve süt ürünleriyle vücudunuza protein almalısınız.
Yorgunluk sebebi: Börek üstü bezlerinin çok çalışması
Belirtileri: Halsizlik, uykusuzluk, anksiyete, huzursuzluk ve kilo alımı.
Nasıl üstesinden gelinir? Böbrek üstü bezleri stres hormonu olan kortizolü ve enerji hormonu olan adrenalini salgılar. Fiziksel, hormonal veya çevresel faktörler nedeniyle stresin fazla olduğu zamanlarda kortizol hormonu fazla salgılanır. Beyin ve bağışıklık sistemi, kas sistemi fonksiyonlarının çalışması, kan şekeri fonksiyonu ve sirkülasyonu için temel önemdeki kortizol hormonu, fazla salgılandığında probleme yol açar. Kronik stresle birlikte börek üstü bezleri kortizol üretimi için çok yoğun çalışır, dolayısıyla yeterince enerji hormonu üretemez ve halsizlik meydana gelir. Uzmanlar, yüksek kortizol seviyesinin aynı zamanda insülini yükselttiğini, bu yağ depolama hormonunun da kilo alımına yol açtığını söylüyorlar.
Yorgunluk sebebi: Depresyon
Belirtileri: Bozuk konsanstrasyon, halsizlik, baş ağrısı ve ağız tadı kaybı.
Nasıl üstesinden gelinir? Depresyon gün boyu yatakta kalma isteğinizi harekete geçirse de egzersiz, içinde bulunduğunuz ruh halini değiştirmek ve enerji seviyenizi artırmak için en iyi yollardan biridir. Tam kapasiteli bir egzersiz programını kaldıracak gücünüz yoksa bile biraz açık havada yürüyüş ya da mağaza dolaşma gibi hareket olanakları yaratıp kendinizi evden dışarı atmalısınız. Sadece dışarıda olmak bile iyi hissetmenizi sağlayacak olan serotonin hormonunu salgılamanızı sağlayabilir.
Yorgunluk sebebi: Tiroitlerin az çalışması
Belirtileri: Yorgunluk, kilo alımı, kabızlık, ağrılar, soğuk algınlığı hissi, cildin kuruması, saçların cansızlaşması, zayıf hafıza, zihinsel fonksiyonların bozulması.
Nasıl üstesinden gelinir? Tiroit enerjiyi destekler ve vücudun yavaşlamasına, yorgun düşmesine engel olur. Dolayısıyla doktora başvurup tiroit fonksiyonlarınızın normal çalışıp çalışmadığını kontrol ettirmelisiniz. Yorgunluk sebebi: Omega-3 yağlarının azalması
Belirtileri: Halsizlik, deride kuruma, gözlerde kuruma, baş ağrısı, zayıf hafıza ve düşük konsantrasyon.
Nasıl üstesinden gelinir? Omega-3 yağ asitleri vücudun hemen hemen her hücresi için enerji üretimi açısından gereklidir. Omega-3 yağı yüksek oranda yağlı balıklarda bulunur. Özellikle ringa, uskumru, sardunya, somon, alabalık gibi. Uzmanlar, omega-3 eksikliğinin çok sık karşılaşılan bir durum olduğunu, nedeninin de yeterince yağlı balık yenmemesi olduğunu söylüyorlar. Uzmanlara göre işlenmiş gıda ve yemek yağlarında bulunan omega 6’yı daha çok tüketiyoruz. Omega-6 yağları, omega-3 yağlarını vücuttan boşaltıyor, etkisini azaltıyor. Dolayısıyla hazır yemekleri ve atıştırmalıkları kesmek gerekiyor. Eğer yağlı balık sevmiyorsanız uzmanlar balık yağı içmenizi ya da balık yağı takviyesi almanızı öneriyorlar. Elbette gıda takviyesi almadan önce sağlık durumunuzun uygun olup olmadığını öğrenmek için doktorunuza başvurmalısınız.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,524 saniyede oluşturuldu.