Zayıf bebekler şişman büyükler…

Aşırı kiloları açıklamak için pek çok neden gösterilebilir. Elbette kilit nokta beslenmeye dikkat etmek. Ancak neden bazılarının iştahı çok açıkken diğerleri ufacık bir lokmayla dahi doymayı başarabiliyor?
Los Angeles Biyomedikal Araştırma Enstitüsü’nden araştırmacılar, bu durumun doğduğunuzda kaç kilo olduğunuzla bağlı olabileceğini savunuyor. Düşük kilolu bebeklerin daha fazla yemeye “programlanmış” olabileceğini; çünkü bu bebeklerin beyinlerinde besin alımıyla ilgili bölümde daha az nöron bulunduğunu kaydetti.

Brain Research( Beyin Araştırmaları) dergisinde yazan bilim adamları, yemenizi kontrol eden kök hücrelerinin sizin doğumunuzdan bile önce aşırı yemeye programlandığını düşünüyor. En azından bu durum annenin yetersiz beslendiği durumlarda söz konusu olabilir.

Önceki araştırmalar, normal kilo altında doğan bebeklerin yetişkinliklerinde obezite, kalp rahatsızlıkları, tip 2 diyabet ve tansiyonla karşı karşıya olduğunu göstermişti.

Araştırmacılar bu sonuçların hamilelik esnasında dengeli beslenmeye verilmesi gereken önemi gösterdiğini savunuyor. Çünkü hamilelikte annenin her hareketi ve faaliyeti bebeğin sağlığını er ya da geç etkiliyor!

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,447 saniyede oluşturuldu.