Zayıflamak için yemek öncesi 1 çay bardağı süt…

Son araştırmalara göre hızlı zayıflamaya yardımcı olan kalsiyum, en çok sütte bulunuyor. Kilolarıyla problemi olanlar, özellikle yemeklerden önce bir çay bardağı süt içerek iştahlarının kesilmesini sağlayayıp kilo verebilir
Süt;kilo vermek isteyenlerin uzak durması gereken bir besin mi, yoksa diyet listelerinin olmazsa olmazlarından mı? İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya, sütün yararlarına ilişkin son çalışmaları anlattı…
BEL BÖLGESİ İNCELİR
Sütün en kaliteli bileşenlerinden biri kalsiyumdur… Son zamanlarda, kalsiyumun zayıflamaya yardımcı olduğu ile ilgili kanıtlar var.
Yapılan bir araştırmada; bir grup deneğe yüksek kalsiyum içeren düşük kalorili diyet, diğer gruba da düşük kalsiyum içeren düşük kalorili diyet verildi. Yüksek kalsiyum gurubunun daha fazla zayıfladığı görüldü!
Bu araştırmada; kalsiyum ağırlıklı beslenenlerin daha çok yağ kitlesinden kaybettikleri ve bel çevresinden inceldikleri de gözlendi. Kalsiyumun zayıflamayı kolaylaştırıcı etkisinin; kalsitiriol adı verilen hormon düzeyini dengelemesi ve yağ depolanmasını azaltmasıyla ilgili olduğu belirtiliyor.

YAĞLARI YAKIYOR
Orta dereceli kalori kısıtlaması yapılan, az yağlı bir diyetin uygulandığı beslenme programında, günde üç bardak süt tüketimi yeterli oluyor.
Sütün içindeki kalsiyumun zayıflamayı artırıcı etkisi; diğer süt ürünlerinden biraz fazladır.
Ancak süt yerine yoğurt, ayran veya peynir tüketildiğinde de yağ yakımı hızlanmakta, kişilerde daha fazla doygunluk hissi oluşmaktadır.
Sütün içindeki karbonhidrat yani enerji kaynağı, laktoz dediğimiz süt şekerinden gelir. Protein açısından da güçlü bir besin olan sütteki şekerin; kan şekerini hızlı yükseltmemesi de sütün faydalı özelliklerinden biridir. Protein ve karbonhidrat deposu olan süt, tok tutma özelliğiyle çok faydalı bir besindir.

KALBİ SAĞLAM TUTAR TANSİYONU DÜŞÜRÜR
Birçok araştırma; yüksek kalsiyum alımının kötü kolesterolü azaltıp iyi kolesterolü artırdığını ortaya koyuyor. Yakın zamanda Galler bölgesinde yaşayan erkeklerde yapılan bir araştırmaya göre; çok süt ürünü tüketen erkekler, daha az kalp ve damar hastalıklarına yakalanıyor.
Düşük tuzlu diyet ve günde üç porsiyon sebze meyve ile birlikte üç porsiyon süt ya da süt ürünü tüketmek ise yüksek tansiyonu azaltıyor. Bunun nedeninin sütte; kalsiyum, potasyum, magnezyumun bir arada bulunması olduğu düşünülüyor.

İKİ BARDAK SÜT 5 KİLO ETE EŞİT!
Sağlıklı insanların günlük kalsiyum ihtiyacını karşılamak için ortalama 1000 miligram kalsiyum alması önerilir. Bunun için, günde iki su bardağı süt içmek yeterlidir.
İki su bardağı sütün içindeki kalsiyumu farklı kaynaklardan almaya çalışırsak yaklaşık olarak 5 kilo et, 8.5 kilo elma veya 6.5 kilo patates yememiz gerekmektedir!

SÜTTEKİ DOKUZ SAĞLIK KAYNAĞI
1 KALSİYUM: Sağlıklı kemikler ve dişler yaratır. Kemik kitlesini korur.
2 PROTEİN : Enerji kaynağıdır. Kas dokusunu yaratır ve tedavi eder. Büyümeyi hızlandırır.
3 POTASYUM: Sağlıklı kan basıncı için gereklidir.
4 FOSFOR: Kemikleri kuvvetlendirmeye ve enerji yaratmaya yardımcı olur.
5 VİTAMİN D: Kemikleri korur.
6 VİTAMİN B12: Sağlıklı kırmızı kan hücreleri ve sinir dokularını korur.
7 VİTAMİN A: Bağışıklık sistemini güçlendirir. Cildi ve görme düzenini korur.
8 RİB OFLAVİN (B2): Yiyecekleri enerjiye çevirir, ağız çevresinde uçuk gelişimini önler.
9 NİACİN: Şeker ve yağ asitlerini metabolize eder.

SICAK SÜTLE RAHAT VE KOLAY UYKU GARANTİ
Süt proteinlerinin kalitesi, bitkisel proteinlere göre daha yüksektir. İnsan vücudu, süt proteinini daha iyi kullanır. Sütün, özellikle gelişme çağındaki çocuklarda kemiklerin ve doku proteinlerinin gelişmesine yarar sağladığı biliniyor.

YATMADAN ÖNCE
Vücuttaki yaraların iyileşmesi ve iltihaplarından arınmasında da protein içeriğinin çok büyük etkisi var. Büyüme hormonu uykuda salgılandığı için, çocukların özellikle yatmadan önce süt içmesi önerilir. Böylece kas ve kemik gelişimi daha iyi olur.
Sütü sıcak olarak tüketmek; mide boşalma zamanını uzatacağı için zayıflamak isteyenler sıcak süt içebilir. İçeriğindeki laktik asit sayesinde daha kolay ve rahat uyumayı sağlayan süt; akşam yatmadan iki saat önce içilmelidir.
Kilo problemi olanlar, sütü yemekten önce içebilir. Gün içinde, yemeklerden önce bir çay bardağı kadar süt içmek iştahı keser ve kişinin daha az yemesini sağlar. Yoğurt da mümkün olduğu kadar günlük pastörize süt kullanarak, evde mayalanmalıdır.
Kemik yoğunluğunun gelişimi, 20’li yaşlara kadar devam eder. Çocukluk ve gençlik yıllarında yeteri kadar süt ürünleri tüketilmezse; 30’lu yaşlardan sonra kemik deformasyonları ve kemik erimesi ortaya çıkma riski artar.

KRAMPLARA KARŞI KALSİYUM
Yeteri kadar kalsiyum almadığımız zaman; vücudumuz, kan kalsiyum düzeyini ayarlamak için kemiklerimizden kalsiyum çalar. Bu da kemiklerimizin erimesine, dişlerimizin zayıflamasına, çürümesine ve dişeti hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olur.
Kalsiyum eksikliği devam ederse; kaslarımızda kasılma bozuklukları olur. Bu da tekrarlayan kramplara ve kas ağrılarına neden olur. Aynı sebeple oluşan tırnaklarımızdaki kırılmalar ve uyku bozuklukları da yaşam kalitemizi bozar

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 130 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,436 saniyede oluşturuldu.