Açık havada spor yaşlandırır…

Günümüzün sedanter toplumu gittikçe kilo almakta ve bu da obeziteye ve obezite ile yakın ilgi gösteren kalp-damar hastalıkları, kanserler, şeker hastalığı, metabolik sendrom ve erken yaşlanma gibi pek çok hastalığa yol açmakta.

 

Bu nedenlerden dolayı kalori kısıtlaması yapılan diyetler, yeşil çaylı form içecekleri ve spor obezitenin önlenmesinde tüm dünyada fikir birliği yapılan obezite karşıtı uygulamalardır.

Yaz döneminde özellikle açık havada yapılan spor, kalori harcanması ve genel vücut sağlığının korunması için çok gerekli ve önemliyken, sporcuyu güneşin zararlı etkilerine karşı hazır hedef haline getirmekte.

Günümüzde hem ultraviyole A hem de ultraviyole B koruması olan güneş kremlerini kullanmadan güneşe çıkmak, spor yapmak, sporun faydalarını bütünüyle bozmakta.

Günümüzde güneş kremlerinde 2 farklı güneş filtresi kullanılmakta:

1. Organik filtreler,
2. Mineral ya da inorganik filtreler

Her iki grupta çok güçlü ultraviyole koruması sağlar. Ancak sporcular çok fazla terledikleri için ve yüz bölgesini sıklıkla sildiklerinden dolayı organik güneş filtresi bulunan güneş kremleri ciltten hızla uzaklaşır. Bu nedenle güneş altında spor yapacak olanların ya da su sporları ile uğraşanların nano boyuta indirgenmiş titanyum dioksit içeren güneş kremlerini kullanmaları gerekir.
Nano partiküllere indirgenmiş titanyum dioksit cilt içine yerleşmekte ve su ya da terlemek ile ciltten uzaklaşmamaktadır. Bu yüzden cilde sürüldükten sonra en az 6-8 saat etkili bir güneş koruması oluşturmakta.

Yazın açık alanda spor yapanların, su sporları ile uğraşanların mutlaka nano-partikül titanyum dioksit içeren, cildi besleyen, koruyan; vitamin B3, B5, C, E gibi anti-oksidan etkili doğal bileşikler ile zenginleştirilmiş güneş kremi kullanmaları önerilmekte.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 131 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0.411 saniyede oluşturuldu.