Cildinizin genç kalması için gerekenler…

Cildinizin genç kalması için gerekenler…

Cildinizin genç kalması için yapmanız gerekenler
Yaşlanmak doğal bir süreç ve bunu önlemek mümkün değil. Ancak bazı etkenler var ki cildimizin daha erken yaşta yıpranmasına neden olabiliyor. Peki, cildi olması gereken süreçten önce yaşlandıran bu alışkanlıklar neler? Dermatoloji Uzmanı Dr. Burçak Bozdemir Aral, değiştirilmesi gereken zararlı davranışları anlattı. Cildin uzun yıllar genç ve sağlıklı kalması için önemli önerilerde bulundu.

Cildinizi genç tutmak için yapılan yanlışları nasıl düzeltirsiniz?

1) Yanlış: Güneşten korunmamak

Dermatoloji Uzmanı Dr. Burçak Bozdemir Aral, cildi yaşlandıran en önemli çevresel faktörün zararlı güneş ışınları olduğuna dikkat çekiyor. Yaz mevsiminde gereğinden fazla, özellikle de öğle saatlerinde güneş ışınlarına maruz kalmak hem cilt sağlığı hem de cilt güzelliği açısından çok riskli. Güneşin zararlı UVA ve UVB ışınları ciltte kuruluk, kırışıklık, kalıcı kahverengi lekeler, kabarık kırmızı lekeler, ton farklılıkları ve çok daha önemlisi cilt kanserine yol açabiliyor.

Ne yapmalı?

Sadece yaz mevsiminde değil, yılın her mevsiminde, her gün güneş koruyucu krem kullanmalısınız. Yazın SPF değeri 50, kışın da SPF değeri 15 ya da 30 olan ürünleri kullanmanızda fayda var. Nemlendirici ve kozmetik ürünlerin de (pudra, fondöten gibi) güneş koruyucu özelliğe sahip olanlarını tercih edin.

2) Yanlış: Sigara içmek

Güneşten sonraki en zararlı çevresel faktörlerden biri de sigara. Üstelik sigara içmek kadar sigara dumanına maruz kalmak da cildi olumsuz yönde etkiliyor. Sigaranın içinde bulunan nikotin cildin üst tabakasında suyun tutulumunu azaltarak kırışıkların oluşmasını tetikliyor. Ayrıca cildin bağ dokusunda yer alan kollajenin parçalanmasına sebep olarak erken yaşlanmayı da tetikliyor. Sigara içerken ve üflerken yapılan dudak büzme hareketiyle üst dudak bölgesinde kırışıklar da ortaya çıkabiliyor.

Ne yapmalı?

Sigara içiyorsanız yalnızca cildinize zararı olduğu için değil tüm vücudunuza zararlı olduğu için bırakmak için çeşitli yardımlar almalısınız. İçmiyorsanız, içilen ortamlardan uzak durun. Bu tür mekanlarda bulunmak zorunda kalıyorsanız antioksidan kremler kullanarak sigaranın olumsuz etkilerini azaltmaya çalışın.

3) Yanlış: Fazla yapılan mimikler

Mimik kasları, duygu ve düşünceleri belirtmeye yardımcı olan yüz kaslarıdır. Ancak bazı mimikleri gereğinden çok yapmak, bu kasları fazla kullanmak istenmeyen çizgilerin oluşmasına neden olabiliyor. Özellikle kaş ortasında ve göz kenarında zaman içinde giderek artan ve belirginleşen bu çizgiler hem daha yaşlı hem de sert mizaçlı görünmenize neden oluyor.
Ne yapmalı?

Fazla mimik yapmaktan mümkün olduğunca kaçının. Mimik kırışıklarına yatkınlığınız varsa önlem amacıyla o bölgelere botoks yaptırabilirsiniz. Güneşe çıkarken güneş gözlüğü kullanmayı ihmal etmeyin. Görme probleminiz varsa gözlük ya da lens kullanın.

4) Yanlış: Yeterince su içmemek

Su içmek genel sağlığımızın yanı sıra cilt sağlığımız için de çok önemli. Cilt, kirli hava, rüzgar, güneş, klima ve diğer çevresel faktörler nedeniyle zaten kuruyor. Yeteri kadar su içilmediğinde bu kuruluk daha da belirgin hale gelip ciltte kuruluğa bağlı kırışıklıklara yol açabiliyor.

Ne yapmalı?

Günde yaklaşık 2,5 litre su içmeyi asla ihmal etmeyin.
5) Yanlış: Hatalı Beslenmek

Hatalı beslenmek cildin erken yaşlanmasına neden olabiliyor. Örneğin, şeker cildin en önemli düşmanlarından biri. Şeker molekülleri vücutta fazla miktarda olduklarında proteinin yapısını değiştiriyorlar. Bunun sonucunda cildin en önemli yapıları olan kollajen ile elastin proteinleri hasar nargörebiliyor. Cildin elastikliğini ve sıkılığını sağlayan bu maddelerde oluşan hasar da ciltte sarkma, kırışıklık ve deformasyonlara sebep olabiliyor.

Ne yapmalı?

Sebze ve meyveden zengin, şeker ile tuzdan fakir bir beslenmeyle cildinizin sağlığını koruyabilirsiniz. Sebze ve meyvelerdeki vitamin ile mineraller cildin sağlıklı ve parlak görünmesini sağlayan, olmazsa olmaz besinler. Özellikle cilt yapısını düzelten, ciltteki bağ dokusunu güçlendiren A, C ve E vitamini içeren sebze ile meyveleri sofranızdan eksik etmeyin.

Bunlardan bazıları:
Nar
Portakal
Kivi
Havuç
Kuruyemişler
Ana yemeklerin yanında vitamin ve mineralden zengin yeşil salatayı da beslenmenize mutlaka ekleyin. Paketli, işlenmiş, hazır ürünler yerine taze meyveyi tercih edin. Ara öğünlerde selenyum ve çinko gibi cilt için yararlı mineralleri içeren kuruyemişler tüketin.

7) Yanlış: Cilde yanlış ürünler kullanmak

Cildin sağlıklı ve güzel görünmesini sağlayan, yaşlanma belirtilerinin daha geç ortaya çıkmasına katkıda bulunan pek çok ürün mevcut. Ancak bu ürünlerin etkili olabilmeleri için cilt tipinize uygun olanlarını seçmeniz ve doğru şekilde kullanmanız çok önemli. Aksi halde ciltte meydana gelenler,
Tahriş
Hassasiyet
Kızarıklık
Kırışıklıklar

Hatalı ve kalitesiz makyaj ürünleri de cilde zarar verebiliyor. Zararları:

Siyah nokta
Akne oluşumu
Kırışıklıklar
Ne yapmalı? Cilt tipine uygun ürünün belirlenmesi ve bu ürünün kullanım özellikleri konusunda mutlaka yardım alınması gerektiğini belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Burçak Bozdemir Aral şunları söylüyor:
“Cildi çok fazla kurutan, tahriş eden, hassasiyet ve kızarıklık oluşturan ürünlerden de uzak durmak gerekiyor. Günlük cilt temizliğinde ve bakımında olduğu gibi kozmetik malzemelerde de tıbbi kaynaklı ürünleri tercih etmekte fayda var. Çünkü tıbbi kozmetik ürünler diğer ürünlere göre daha az kimyasal ve parfüm içerdikleri için hassas cilt tipleri için de uygun oluyorlar. Bunların yanı sıra son kullanım tarihi geçen, paketi deforme olmuş, görüntü ya da kokusunda farklılık bulunan ürünler kesinlikle kullanılmamalı.”

8) Yanlış: Makyaj temizlemeden uyumak

Makyaj temizlemeden uyumak cildinize yaptığınız en büyük hatalardan biri. Gün içinde cildin gözeneklerinde kir ve makyaj kalıntıları birikiyor. Eğer bunlar cilt yüzeyinden uzaklaştırılmazsa cilt gece kendini yenileyemiyor, bunun sonucunda akne ile kuruluk gibi olumsuz etkiler gelişiyor ve zamanla kırışıklar oluşuyor.
Ne yapmalı?

Gün boyunca cilt yüzeyinde kalan maddeleri, yatmadan önce, cildinize uygun bir temizleyici ürünle silerek ya da yıkayarak mutlaka temizlemeniz gerekiyor. Unutmayın, yalnızca su ile yıkamak bile hiç yıkamamaktan iyidir.

 

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 127 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,511 saniyede oluşturuldu.