Gelin kaprisi evliliğin gidişini etkiliyor

Evliliğe giden süreç her zaman hayal edildiği gibi gitmiyor. Tam tersine büyük mutsuzluklar ve hayal kırıklıklarıyla da dolu olabiliyor. Eğitimleri, öğrenimleri, kültürleri, örf ve âdetleri birbirinden farklı olup benzemez ailelerde yetişmiş 2 kişinin hayatlarının geri kalan bölümünü birlikte yaşamaya karar vermesinden sonraki tecrübeler çiftlerin yaşamlarını kâbusa çevirebiliyor.

Evliliğe hazır olmak gerek

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yetişkinliğe geçiş yaşını 25 olarak kabul ediyor. Kişiliğin olgunlaşması ve evlilikle ilgili sorumlulukların üstlenilmesi için ergenlik döneminin son bulması, hayata bakışın, beklentilerin neler olduğu ve tercihler konusunda fikirlerimizinnetlik kazanması gerek” diyor.

Anadolu Sağlık Merkezi’nden Uzman Psikolog Selin Karabulut, “Evlilikte yetişkin 2 insanın birbirlerinin ruhsal, psikolojik, sosyal ve fiziksel gereksinimlerini karşılamalarının yanında ekonomik bir denge kurmaları da beklenir. Çiftler bununla da kalmayıp arkadaş, iş çevresi ve çocuk yetiştirme gibi birçok konuda da uzlaşmak durumundadır” diyor. Bu nedenle evliliğe hazırlık aşamaları sosyal ve kültürel nedenlerle farklılık gösterebiliyor. Bütün farklılıklara rağmen yaşanan stres ve sorunların benzer olduğu görülüyor. Evlilik için hazır olunması bu kurumun devamlılığı için çok önemli görülüyor. Selin Karabulut, “Evlilik için yeterli fiziksel, zihinsel ve sosyal olgunluğa yani yetişkinlik yaşına ulaşmış olmak gerekiyor.

Stresle baş etmeyi öğrenin

Evlilik kararı ve sonrasındaki her yeni durum, karşılaşılabilen sorunlar ve uyaranlar, stres nedeni olup bir tepkiyle yanıtlanıyor. Stres karşısında gösterilen tepki değişime uyum sağlamaya yönelik oluyor. Karabulut, “Hazırlıklar esnasında stresle baş etme yöntemleri kullanıldığında sorunların üstesinden daha kolay geliniyor” diye konuşuyor.

Gelin kaprisi evliliğin gidişini etkiliyor

Gelin ve damadın hazırlanması bir değil’

Kız çocuğu, doğduğu andan itibaren hem cinsel kimlik rollerinin (kadın cinsine mensup olma) hem de sosyal kimlik rollerinin (gelin, anne ve eş, sevgili vs.) gerektirdiği şekilde yetiştirilmeye başlıyor. Uzman Psikolog Selin Karabulut, “Sanılanın aksine herkesin hayalinde ‘gelin olma’ olmayabilir, bu sosyal bir varsayımdır. Buna karşın gelin olmaya karar veren genç kızlar o gecenin en güzel, en alımlı, en şık kızı olmayı istiyor ve yapılan hazırlıklar aylarca sürebiliyor” diyor. “

Damadın hazırlanması ile gelinin hazırlanmasının bir olmayacağını belirten Karabulut, ekliyor: “Erkek çocuklar ‘Sen damat olacaksın’ diye büyümezler. Bu nedenle bu tip etkinliklerde hep bir adım daha geride ve daha rahattırlar. Düğün gününe dair ortak olan tek şey o günün ikisi için de yeni hayatlarının başlangıcı olmasıdır. Bu noktada sürekli kapris yapan bir gelin, damadı rahatsız edebilir ve bu durum evlilikleri boyunca sorunun bu şekilde sürebileceğine işaret edebilir.”

Evlilik öncesi bu yöntemleri uygulayın

1- Zihinsel yöntemler

 • Mükemmeliyetçi düşünce biçiminden (ya hep ya hiç) vazgeçin.
 • Genellemelerden (ona olan bana da olur) uzak durun.
 • Olumluya odaklanın, olumsuzdan kaçının.
 • Hemen sonuca varmaktan (küçük olaylardan büyük sonuçlara varmak) vazgeçin.

2- Davranışsal yöntemler

 • Yapılacak işle ilgili önceden plan yapın, işi ve zamanı programlayın.
 • Sorunu çözmek için bilginizin yeterli olup olmadığını gözden geçirin.
 • İşin bitirilmesiyle ilgili yardım isteyin. (Dost yardımı veya profesyonel yardım.)
 • Stresi artıran durumdan kaçının ya da stres yaratan kişiyle konuşun.
 • Ulaşım için trafiğin yoğun olmadığı saatleri seçin.
 • Dinlenmeye özen gösterin.
 • İletişimi artırın. (Karşınızdakinin söylediğini iyi dinleyin.)
 • Birkaç ayı sadece düğün dernek hazırlıklarıyla geçirmek yerine keyif alınacak aktivitelere devam edin.

3- Duygusal yöntemler

 • Kendinize ve insanlara güvenin.
 • Ne istediğinizden emin olun ve sık fikir değiştirmeyin.
 • Beklentileri gözden geçirin, mümkün olamayanlardan vazgeçin.
 • Haklı mı yoksa mutlu mu olmak istediğinize karar verin.
 • Ev hazırlığı, düğün hazırlığı, nikâh, davetiye, gelinlik vb. konularını son hafta ya da son günlere bırakmayın.
 • Düğün günü bazen küçük ayrıntılar büyük streslere neden olabileceği için bunları önceden gözden geçirin.
 • Bir şeyi başkaları için mi kendiniz için mi yapıyor olduğunuzu iyi düşünün.

Gelinler arası rekabet stresi artırıyor

Son dönemde kapsamı büyüyen kına organizasyonları ve bekârlığa veda partileri gibi etkinliklerin gelinler arasında rekabete dönüşmesi de sorunlara neden olabiliyor. Olayın anlamı ‘evliliği kutlama’dan çıkıp kızlar arasında rekabete dönüştüğünde zararlı hale gelebiliyor. Yapılan harcamalar, hazırlıklar için tüketilen zaman ve enerji, çiftler ve aileler arasında sıklıkla gerginliğe yol açıyor

Birbirini değiştirmeye çalışmamak Muhtemelen çoraplarını ortada bırakmasın istiyorsunuz ya da sizin arkadaşlarınızla da kendininkiler gibi iyi anlaşmasını… Ama belki de ilk zamanlar sizi çeken özelliklerinden biriydi lavabodaki saçları fark etmeyişindeki rahatlık. İngiliz Terapist Darren Wilk, “Mutlu çiftlerde gördüğümüz şeylerden birisi partnerlerin birbirlerini değiştirmeye çalışmamaları ve oldukları gibi kabul etmeleridir” diyor ve devam edior: “Birbirlerinin kişilikleri ile çatışacaklarına, olumlu ve çekici taraflarını görüp onları gündemde tutmaya çalışmalılar, sonuçta en başta yakınlaşma ve şu anda birlikte olma sebepleri işte onlar.”

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 124 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,397 saniyede oluşturuldu.