Orkide

Dünyanın en güzel çiçeklerinden biri orkide. Üstelik yetiştirmesi de sanıldığının aksine çok kolay. Tabii, bazı püf noktalarına dikkat etmek şartıyla..Bol ışık ister, ama yaz aylarında direk güneş ışığından koruyun.
Haftada 1 kez sulayın, saksının dibine tabak koyun. Klorlu su her türlü bitkiye zararlıdır. Bu yüzden musluk suyundan suluyorsanız, suyu en az 1 gün kloru uçması için dinlendirmelisiniz. Kesinlikle çiçeklerine su püskürtmeyin.
Çiçeklerine el sürmeyiniz. Hava akımı bulunan bir ortamda tutmayınız. Bitki 18-22 derece sıcaklıkta yetişmektedir. Bitki; ağaç kabukları, yaprak çürüğü gibi özel bir toprakta yetişmekte olduğundan normal bir toprağa ekmeyin. Biten çiçeği (solan çiçeği), bitkiye zarar vermeden çiçeği taşıyan daldan kesiniz. Bitki 6-9 ay içinde tekrar çiçek açabilir.Orkide Bakımı
Nadide, seçkin ve özel bir çiçek olan orkidenin bakımı, sanılanın aksine aslında çok kolay!

Orkide, özel olduğu kadar bakımının da zor olması ile bilinen ve bu açıdan biraz göz korkutan bir çiçektir. Oysa phalaenopsis, orkide türleri arasında bakımı en kolay olan türlerden biridir. Birkaç basit kural uygulanırsa bitki yıllar boyunca çiçek açacaktır.

Hem şık görünümü, hem de kolay bakımı nedeniyle en popüler orkide türlerinden biri olan phalaenopsis’in çiçekleri çok uzun süre dayanır. Yaklaşık 3 ay boyunca çiçekli kalır. Genelde senede 2 kez çiçek verir.

Phalaenopsis sıcak ortam ve nemli hava sever. Aydınlık, ancak direkt güneş ışığı almayan bir yerde bulundurulmalıdır. Sıcak bir evin ısısı bitkiyi mutlu etmeye yetecektir.

Çok sık sulanmamalıdır. Evlerin ısındığı kış aylarında haftada 2-3 kez sulanması yeterli olacaktır.

Bitkinin saksısı direkt olarak suya oturtulmamalıdır. Köklerin su ile direkt teması hemen çürümelerine neden olur. Bu nedenle bitkiyi suladıktan sonra saksının altını silmek gerekir. Bir diğer çözüm ise saksı ile tabak arasına çakıl taşları döşeyerek direkt teması engellemektir. Çiçeklere de su değmemesi gerekir.

Phalaenopsis toprağı özeldir; ağaç kabukları, yaprak çürüğü ve kuru dal parçacıklarından oluşan bir karışımda yetiştirilmelidir. Normal toprağa ekilmez. Senede bir kez (çiçek açmadığı veya goncası olmayan bir dönemde, tercihan bahar aylarında) toprağı değiştirilmelidir.

Çiçekler 3 aya varan bir süre boyunca canlı kalır. Bu sürenin sonunda, çiçekler dökülünce çiçeği taşıyan sap orta noktasından (3. boğumun birkaç santimetre üstünden) kesilmelidir. Böylelikle bitkinin enerjisi boşa harcanmamış olur ve yeniden çiçek verme işlemi hızlanır. Çiçek verme mevsimi Aralık-Mayıs arasıdır.

Bitkinizin ne ölçüde sağlıklı büyüdüğünü yaprak renginden anlamanız mümkündür. Çoğu ev bitkisinin aksine, koyu ve parlak yeşil yapraklar orkidelerde sağlık göstergesi değildir. Tam tersine, sağlıklı ve yeterli ışık alan bir orkidenin yaprakları çimen yeşiline yakın bir renktedir.                                                                                                                                                                                                                 Peki, Saksı Orkidenin bakımı nasıl olmalı?

Öncelikle, güzel ve uzun ömürlü çiçekler için orkidelerin gece ve gündüz arasında ortalama 6 ile 8 derece bir ısıfarkına ihtiyaçları vardır. Cinsine göre biraz değişmekle beraber, gündüz:20-25, gece:16-17 derece idealdir. Bu ilk süreci tamamladıktan sonra ışık, sulama, nem ve havalandırma konularında aşağıdaki talimatlara uyduğunuz sürece uzun soluklu Orkidenizin keyfine varabilirsiniz.

Orkide Çiçek
IŞIK: Birçok çiçek gibi Orkide içinde direkt güneş almayan, bol ışıklı, aydınlık bir yer gerekmektedir. Sabah veya akşam güneş alan bir pencerenin yakını idealdir. Pencerede bulunan perde ışığı yeteri kadar filtre edecektir. Kış aylarında yapay ışık kullanılabilir. Florosan lambanın ışığı yeterli olacaktır. Yapay ışık kullanmayı düşünüyorsanız direkt bitkiye değil de, başka bir yerden bitkinin üzerine yansıyabilecek şekilde yerleştirmek gerekir. Bitkinin günde 12-14 saat ışık alması çiçek yapımını hızlandırır.

Yapraklar ışık açısından iyi bir göstergedir. Koyu yeşil, yumuşak yapraklar bitkinin az ışık aldığını, cinsine göre sarımsı-yeşil veya kızarmış yapraklar ışığın fazla geldiğini gösterir. Yeterli ışık alan orkidenin yaprakları açık, canlı bir yeşil olur.
Orkideler yandan değil, tepeden gelen ışıktan daha çok hoşlanırlar.

SULAMA: Musluk suyu kireç ve klor taşıdığı için sprey veya sulama suyu olarak kesinlikle uygun değildir. Yağmur suyu veya şişe suyu kullanılmalı, su oda sıcaklığında olmalıdır. Saf su gerekli mineralleri taşımadığı için kullanılmaz. Çoğu cinslerde iki sulama arasında üst toprağın hafif kuruması beklenir. Toprağın tamamen kurumasına izin verilmemelidir. Toprak ıslak değil, nemli olmalıdır. Yaprak ve çiçek ıslatılmadan sulanır. Saksı tabağında su biriktirilmemelidir. Sulama daima sabahları yapılmalıdır. Akşam sulamalarında bitki kurumaya fırsat bulamaz ve hastalanır.

NEM: Yüksek nem oranı şarttır. Bir sprey yardımı ile yapraklarına her sabah ılık su püskürtülmelidir.
Orkideler aşırı sıcak, kuru ve havasız ortamları sevmez. Kış aylarında bile havadar mekan ister. Ancak hava cereyanından korumak şarttır. Bulunduğu ortamda bitkiye direk rüzgar gelmeyecek şekilde her gün havalandırılmalıdır. Cam açılamadığı zaman vantilatör çalıştırılması da gerekli sirkülâsyonu sağlayacaktır. Bitkiler ilkbahar sonlarında korkmadan dışarı çıkarılabilir. Orkideler bundan hoşlanır ve sağlıklı gelişir. Balkon veya bahçenin rüzgardan korunaklı, gölge bir yerinde havalar soğuyana kadar tutulabilir. Güneş yaprakları yakabileceğinden gölge şarttır. Gölge yoksa koyu renk bir tül veya şemsiye ile de korunabilir.

Orkideler çiçeksiz iken de dikkatle sulanıp bakılmalıdır. Orkidelerin çiçekleri geçtikten hemen sonra sapları 2-3 boğum üzerinden kesilir ve sulama talimatına uyularak bakımına devam edilmelidir.

Cam vazo içerisinde orkide bakımı

Cam vazo içerisinde kendi saksısı vardır taşlar ve aksesuarları sunuş amaçlı hazırlanmıştır.
taşları boşaltınız saksını boş camın içerisine koyunuz..
Orkidenin yerini sık sık değiştirmeyiniz
Bulunduğu yerde hava sirkulasyonu olmasın
Hergün yarım çaybardağı suyu seramik kabın içine boşaltınız köklerinden suyu çekecektir.
Haftada bir camın içerisindeki suyu boşaltın taze su koyunuz
Günde 2-3 saat güneş veya aydınlık görmeli
Çiçeklerine kesinlikle su gelmemeli yeşil yapraklarını nemlendirebilirsiniz.
Belirli bir zaman sonra çiçeklerini dökmeye başlayacaktır.
hepsini döktükten sonra kökten yukarı doğru çıktığınızda 2. boğumdan kesilmeli
aynı bakıma devam ediyorsunuz bakıma göre2-4-6 ay içerisinde tekrar
kökten bir filiz vererek çiçeklenecektir
Sıcaklık 16-18 derece arası olmalı,ortam nemli olmalı

Leave a Reply

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 107 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0.395 saniyede oluşturuldu.