Stres Akne Nedeni Mi?

 

Dengeli beslenmek fiziksel ve ruhsal sağlık açısından önemlidir.

Stres, vücudunuz özellikle cildiniz üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Cildin parlaklığını azaltıp donuk bir görünüme neden olduğu ve yaşlanma sürecini hızlandırdığı bilinmektedir. Günlük yaşamımızda hiçbirimizin karşı koyamadığı bu sorun cildin bariyerini zayıflatır, kısa vadede akne uzun vadede ise daha ciddi cilt problemleriyle karşı karşıya bırakır.

Günümüzde farklı yaş gruplarından her insan gerginlik, korku, öfke, endişe, depresyon gibi duygulara maruz kalmaktadır. Bu hormonlar aşırı yağ üretmek için yağ bezlerini uyarır ve akne üretmeye başlar.

Stres aknenin iyileşme sürecini yavaşlatır

Stres ve diğer içsel duyguların bağışıklık sisteminin akne ile savaşma kapasitesini azalttığı belirlenmiştir. Stres aknenin İyileşme sürecini yavaşlatarak ve fazla hormon salgılayarak kötüleşmesine sebep olur.

Dengeli beslenin

Dengeli beslenmek fiziksel ve ruhsal sağlık açısından önemlidir. Stresin şiddetlendiği dönemlerde yağlı yiyecek tüketme miktarını azaltıp beslenmenize taze sebze ve meyveyi dahil edin. Rahatlamak ve kendinizi enerjik hissetmek için kafein veya alkol tüketmeyin.

Olumsuz düşünceleri kendinizden uzak tutmaya çalışın

Olumlu tutum, fiziksel egzersiz ve zihinsel gevşeme de stresi vücudunuzdan uzak tutmaya yardımcı olacaktır. Derin nefes alma egzersizleri ve meditasyon yapmaya her gün zaman ayırın.

Uykunuzu yeterince aldığınıza emin olun

Stres altında olduğunuzda uyku için kaybettiğiniz her zaman dilimi stresi daha hızlı hissetmenize neden olur.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 128 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0.353 saniyede oluşturuldu.