Kişisel gelişim

Başarıya ulaşmanıza engel olan 8 yanlış düşünce…
Motivasyonunuzu yüksek tutmak ve başarıya ulaşmak için uzak durmanız gereken 8 düşünce…

Her ne kadar bir işi yapmayı, başladığımız bir projeyi ya da hayalimizi gerçekleştirmeyi çok istesek de bazen motivasyonumuzu hemen kaybedebiliyoruz. Bizi sahip olabileceğimiz başarılardan eden motivasyon eksikliği bilinçaltımızdaki bazı düşüncelere dayanıyor. Bu negatif düşüncelerden uzak durduğumuz taktirde başarı kaçınılmaz olacak.

basarili-olmak-icin-uzak-durmaniz-gereken-8-dusunce-Gelin başarıya ulaşmak için uzak durmamız gereken düşüncelere birlikte göz atalım.Sabırsızlık

Emeksiz yemek olmaz, bunu hepimiz biliyoruz ve emek vermek de bir süreç gerektiriyor. Çok istediğimiz şeylerin birdenbire olmasını beklemek hiç de doğru değil. İyi bir proje, yeni bir iş, hatta spor yapmak bile hedeflerimizin arasında olabilir. Hedeflerimize ulaşmak için mutlaka sabırlı olmalıyız. Aksi taktirde sadece 2 haftalık bir çalışmanın ardından istediğiniz vücuda sahip olamayacağınız düşüncesine kapılıp, motivasyonunuzu kaybedebilir ve sporu bırakabilirsiniz. Oysa sabır gösterdiğinizde elde edeceğiniz sonuçlarda başarı garanti!

Motivasyonunuzu kaybetmemek adına planlarınız için bir program oluşturmalı ve sonuca değil sürece odaklanmalısınız.

Kıskançlık

Kıskançlık insanın gözünü kör edebiliyor. Kendi sahip olduğumuz güzelliklerden çok başkalarının sahip olduklarına odaklanmak ve bu nedenle elimizdekilerin tadını çıkartamamak çağımızda oldukça yaygın bir duygu. Kıskançlık ve hayranlık arasındaki ince çizgiyi fark etmek ve başkalarının başarıları ile gururlanıp, aynılarını kendimiz için de dileyebilmek aslında çok önemli.

Başkalarının yaşadığı hayata özenmek ve gün boyu internet üzerinden onları takip etmek yerine, kendi hayatımıza odaklanmak bizi başarıya taşıyacak en önemli adımlardan.

Harekete geçmemek

Herkesin yapılacaklar listesinde birçok proje var. Aklımızdaki onlarca fikri hayata geçirmek için, en uygun zamanı bekliyoruz. Unutmayın ki bu uygun zaman hiçbir zaman gelmeyecek, çünkü fikirlerimizi uygulamak için tek uygun zaman aslında şu an. Harekete geçmek ve bunun sonucunda sonuçları görmek, motivasyonunuzu yükseltirken sizi başarıya taşıyacak.

Unutmayın, gerçek başarı hikayelerinin de başarısız olduğu dönemler olur. Hata yapmaktan korkmayın ve harekete geçin.

Minnettar olmamak

basariya-ulasmaniza-engel-olan-8-yanlis-dusunce_Genellikle sahip olduğumuz şeylere şükretme eğilimindeyiz. Fakat bunu ne kadar gerçekçi yapıyoruz? Elimizde olanın değerini kaybetmeden de bilmemiz gerekiyor. Bunu yapabilmenin en kolay yolu sahip olduğumuz için şükrettiğimiz şeylerin bir listesini yapmak. Aile bireyleri, sevdiğimiz kişiler, evimiz, işimiz, bir yeteneğimiz ve hatta aldığımız nefes bile bu listeye girebilir. Bunu dışında teşekkür etmeyi bilmek ve karşımızdaki kişiye teşekkür edebilmek de oldukça etkili.

Amaçsızlık

Üzerinde çalıştığınız işin hiçbir anlamı olmadığını düşünüyorsanız, motivasyonunuzu kaybetmek için daha iyi bir neden bulamazsınız. Bazen bir şeyler üzerinde çalışırken kayboluruz ve yaptığımız iş anlamını yitirir. Hatta bu düşünce hayatın geneline bile yansıyabilir. Önemli olan yaptığımız şeylere özellikle bir anlam yüklemek yerine onların tadını çıkarmayı bilmek. Güzel işler ortaya çıkarmaya odaklanın. Saul Bass’un dediği gibi: “Ben sadece güzel şeyler yapmak istiyorum, kimsenin umurunda olmasa da…

Fazla iş yüklenme

Yapılması gereken çok fazla iş var ve siz nasıl altından kalkacağınızı bilmediğinizden hepsinden birden vazgeçiyor musunuz? Yapabileceğinizin üzerinde iş yükü almak sizi geriye çeken en büyük sebeplerden biri. Hepimizin baş etmesi gereken çok fazla iş var, fakat önemli olan bunları bir düzene koymak ve öncelik sırasına göre tek tek yapmak.

Hayır demeyi öğrenebilmek ve sadece yapabileceğimiz şeyleri yüklenmek elimizdeki işleri hakkıyla yerine getirmeyi sağlayacağı için motivasyonumuzu artırır.

Olumsuz arkadaşlarBaşarıya ulaşmanıza engel olan 8 yanlış düşünce...

Eğer çevrenizde hiç kimse başarılı işlere imza atmıyor ve ilerlemek için çaba sarf etmiyorsa yanlış gemidesiniz demektir. Arkadaş ya da iş çevrenizdeki insanlar motive olduklarında, sizi de etkileyecekler ve başarı sahibi olmanız için adım atmanıza olanak sağlayacaklar.

Çevrenizdekileri bir daha gözden geçirin ve motivasyonunuzu azaltan kişileri hayatınızdan uzaklaştırın. Sizi motive etmeye yardımcı olacak insanlarla ilişkilerinizi kuvvetlendirin.

Kaybetmeme riski

Kaybedecek bir şeyleriniz olduğunda motivasyon sahibi olmanız da daha kolay. Tamamıyla çaresiz bir insanın “Yeterli motivasyonum yok” diye bir mazeret ürettiğini duydunuz mu hiç? Eğer kendinizde bir motivasyon eksikliği hissediyorsanız, belki de bu fazla rahat olmanızdan kaynaklanıyor olabilir.

Motivasyon sahibi olabilmek için bir şeyleri riske atın ve daha iyi bir pozisyonu hedefleyin.

Leave a Reply

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 111 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0.385 saniyede oluşturuldu.